תאונות הדרכים שלא הכרתם

תאונות הדרכים שלא הכרתם

ח' התקשרה אלי נסערת ובעיקר כאובה. בעת שיצאה מרכבה בסיום נסיעה, היא סגרה בשגגה את דלת הרכב על כף היד ושברה את עצמות אחת האצבעות. כף ידה הדומיננטית מקובעת וחבושה, והיא אינה יכולה לעבוד (עבודתה כרוכה בהקלדה). ח' ביקשה לדעת מהן זכויותיה לפיצוי, שכן היא זו שאשמה בתאונה, ואת מי תתבע?

מה רבה היתה הפתעתה כאשר אמרתי לה באופן מיידי, כי התאונה שנגרמה לה היא "תאונת דרכים" כמשמעותה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ולכן היא תהיה זכאית לפיצוי מחברת הביטוח המבטחת את רכבה בביטוח חובה. שמחתה התגברה מספר חודשים לאחר מכן, כאשר קיבלה פיצוי לא מבוטל בגין פציעתה.

במהלך שנות עבודתי הרבות כעורכת דין המתמחה בתביעות נזקי גוף, מתאונות בעיקר, למדתי עד כמה הציבור הרחב אינו מכיר ואינו מודע לזכויותיו בכל מה שקשור לתאונות דרכים.

ראשית, רבים סבורים כי אם הם אשמים בתאונה , נשללת זכאותם לפיצוי, ולא כך היא. ההסדר הקבוע בחוק לעניין תאונות דרכים הינו הסדר של "אחריות מוחלטת".  אין כל רלבנטיות לאשמה, וגם הניזוק האשם בתאונה (כל עוד לא ביצע אותה במכוון), יהא זכאי לפיצוי ממבטחת הרכב (בהתקיים התנאים הקבועים בחוק).

שנית, רבים סבורים כי תאונת דרכים היא אך ורק התנגשות של רכב ברכב או של רכב בגורם אחר במהלך נסיעה, ואינם מודעים לכך כי קיימים מצבים רבים נוספים אשר יוכרו כ"תאונת דרכים" המזכה את הנפגע בפיצוי.  להלן מספר דוגמאות (רשימה לא ממצה):

  • פציעה במהלך כניסה לרכב לקראת נסיעה, או יציאה ממנו בסיום נסיעה.
  • פציעה במהלך דחיפת הרכב או גרירתו.
  • פציעה במהלך החניית הרכב (אך לא פציעה של אדם כשהוא יושב ברכב החונה במקום המותר לחניה).
  • פציעה במהלך תיקון או טיפול דרך לרכב. אם רכבכם נתקע, או שנאלצתם לעצור בצד הדרך ולטפל ברכב על מנת שיוכל להמשיך בנסיעה – פציעה זו תחשב תאונת דרכים. החריג לכך הוא פציעה של אדם שזהו עיסוקו (תיקון רכבים).
  • פציעה כתוצאה מפגיעה ברכב החונה באופן שיוצר סיכון תחבורתי.
  • פציעה עקב התלקחות או התפוצצות רכיב של הרכב.

יש לדעת כי בחוק יש אף הגדרה ל"כלי רכב", ותחת הגדרה זו נכנסים כלים אחרים שאינם כלי רכב רגיל הנוסע בכביש , למשל: רכבת, טרקטור וכל מכונה ניידת אחרת הכשירה לנוע באופן מכני על הכביש (על פי המבחנים שנקבעו בפסיקה). לכן, גם תאונות שאירעו, למשל, עם מלגזה במפעל עשויות להחשב, בתנאים מסוימים, כתאונת דרכים. גם פציעה באוטובוס או רכבת תחשב תאונת דרכים, ועוד.

 

מוצע כי בכל מקרה של פציעה, להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום הנזיקין ובייצוג נפגעי תאונות, ולקבל ממנו ייעוץ פרטני אודות הזכויות העומדות לכם, והדרך שיש לנקוט למען תוכלו למצות את זכויותיכם באופן המלא ביותר.

ואנא, השמרו בדרכים!

מוזמנים לשתף:

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email
Call Now Button